KVH serija predstavlja traktorski vučene kombajne prvenstveno razvijene za branje kamilice, ali koji su se pokazali odličnim i u berbi drugih kultura poput metvice, matičnjaka, sljeza, koprive i dr.
Berba kao važan korak u tehnologiji
Kvalitetna berba preduvjet je za vrhunski i cijenjeni proizvod, smanjenje troškova sušenja i smanjenje troškova obrade uz maksimiziranje visokokvalitetnog proizvoda. Cilj je ubrati glavicu sa što manje primjesa (korov, zemlja) i niskih dijelova herbe. Ponosni smo jer naši KVH kombajni postižu kvalitetno branje koje povoljno utječe na sve kasnije korake od sušenja do prerade u konačne proizvode! (Prikaži više)
Tijekom berbe kamilice posebnu pozornost treba obratiti na kvalitetu berbe. Kvaliteta berbe definirana je kao odnos udjela mase cvjetne glavice u ukupnoj ubranoj masi sačinjenoj od kamilice i primjesa. Cilj je, dakle, ubrati glavicu sa što manje primjesa (korov, zemlja) i niskih dijelova herbe. Uz to, cilj je minimizirati oštećenje glavice. Preduvjet kvalitetnoj berbi je kvaliteta usjeva, koja ovisi o svim poznatim pravilima agronomske struke: temperaturi, svjetlosti, vlazi, tlu, pripremi tla, plodoredu, sortama i načinu sijanja (poveznica na opći dio o kamilici).
Uz kvalitetu usjeva na kvalitetu berbe još snažno utječe primijenjeno načelo branja – odnosno tip kombajna. Ponosni smo jer naši KVH kombajni postižu kvalitetno branje s povoljnim udjelom cijele i neoštećene glavice u ukupnoj masi što povoljno utječe na sve kasnije korake od sušenja do prerade u konačne proizvode.
Uz to, jasno je da će na kvalitetu branja utjecati brzina kretanja traktora, razina zastupljenosti korova, ujednačenost visine usjeva. Pitanje korova i ujednačenost visine treba umanjiti primjenom odgovarajuće agrotehnike i preporuka struke.
Važan korak za postizanje ujednačenosti usjeva je proljetna košnja radi poticanja rasta bočnih ogranaka. To ujedno umanjuje mogućnost „polegle“ kamilice, jer se stabljika manje izduži. Tim se korakom još utječe, uz termine jesenske sjetve, i na vrijeme dozrijevanje kamilice, pa se pravilnim postupanjem može produljiti vrijeme branja radi maksimizacije iskoristivosti postojećih kapaciteta (kombajna, sušara, i sl.). Tako berba može trajati i 10 i više dana.
Kvalitetna berba preduvjet je za vrhunski i cijenjeni proizvod, smanjenje troškova sušenja i smanjenje troškova obrade uz maksimiziranje visokokvalitetnog proizvoda.
Karakteristike KVH serije
S radnim zahvatom od 2 metra kod serije KVH-2000 omogućeno je postizanje visoke kvalitete i ujednačenosti branja zbog paralelnosti s tlom. Pritom se ostvarivi kapacitet za tip EH s košom kreće od 0,75 do 1 ha/3 h, dok EHT ima i do 20% veći učinak – od 0,9 do 1,2 ha/3 h. Uz pravilno postupanje i organizaciju s jednim KVH-2000EHT kombajnom može pobrati oko 40 ha kamilice visoke zrelosti tokom sezone. (Prikaži više)
KVH serija sastoji se od dva različita tipa:
EH s prekretnim košem (kipanje) i
EHT s teleskopskim trakastim transporterom.
S radnim zahvatom od 2 metra kod serije KVH-2000 omogućeno je postizanje visoke kvalitete i ujednačenosti branja zbog paralelnosti s tlom. Pritom se ostvarivi kapacitet za tip EH s košom kreće od 0,75 do 1 ha/3 h, dok EHT ima i do 30% veći učinak – od 0,98 do 1,3 ha/3 h. Uz pravilno primijenjene produljene rokove sjetve i proljetnu košnju, berba može potrajati i 10 dana što znači da se s 9 h rada na dan s jednim KVH-2000EH kombajnom može pobrati i do 30 ha kamilice visoke zrelosti. Korištenjem KVH-2000EHT kombajna moguće je pobrati i do 39 ha u istom periodu s istim brojem radnih sati. „Berbom u zeleno“ tj. započinjanjem berbe nekoliko dana prije dok je 60% glavica fiziološki zrelo, dodatno se produljuje trajanje branja u slučaju potrebe.
Kombajn se priključuje na trozglobnu poteznicu („hidraulik“) traktora čime se omogućava podešenje visine u radu. Kombajn se priključuje pomoću dodatka koji dolazi sa kombajnom. (Slika priključenja) Svojim dimenzijama standardni je dodatak prikladan za 2. kategoriju trozglobnih poteznica koja je obično namijenjena traktorima s rasponom snaga 30 – 75 kW (40 – 100 KS). Moguće je izraditi dodatak prema zahtjevu kupca za neku drugu kategoriju trozglobne poteznice.
Dimenzije trozglobne poteznice 2. kategorije
Kategorija | Promjer gornjeg svornjaka | Promjer donjeg svornjaka | Razmak donjih poluga | Snaga traktora na poteznici |
2 | 25,5 mm (1”) | 28,7 mm (1 1/8”) | 870 mm (34”) | 30-75 kW (40-100 KS) |
Zahtjevi vezani uz traktor
Za pogon kombajna potreban je traktor snage 30 kW ili više. Za standardnu izvedbu hidrauličkog sustava potrebna su 4 ventila tj. 4 izlaza Standardno – prilagođen za 2. kategoriju trozglobne poteznice.
Pogon svih radnih elemenata stroja ostvaruje se korištenjem hidromotora i hidrauličnih cilindara. Hidraulički sustav kombajna priključen je na hidraulički sustav traktora. Za pravilan rad potrebno je imati 4 hidraulička izvoda (priključka). Za vuču i pogon svih radnih elemenata potreban je traktor minimalne snage 30 kW (41 KS). Za pogon kose potrebno je 10 kW hidrauličke snage i do 1 kW za pogon transportera**. U tablici 1 prikazane su specifikacije hidrauličnih sustava traktora na kojima su vršena ispitivanja.
** Testirano na traktorima John Deere 5620 i Zetor 7341 SuperTurbo.
Tablica 1. Traktori na kojima su vršena ispitivanja
Traktor | Snaga motora, kW | Tlak, bar | Protok, L/min | Teor. snaga hidr. sustava | Volumen hidr. ulja, L |
John Deere 5620
|
58,2 | 200 | 56 | 18,7 kW | 52 |
Zetor 7341 SuperTurbo | 53,7 | 179 | 53 | 15,8 kW | – |
Rukovanje
Upravljanje kombajnom vrši se iz kabine traktora pomoću jednostavnog kontrolera kojim se upravlja rudom, uključivanjem pogona, kipanjem i izvlačenjem transportera.
Tijekom transporta rudo je postavljeno tako da se kombajn vozi iza traktora što osigurava nesmetanu vožnju. Dolaskom na polje, kombajn je potrebno postaviti u radni položaj tako da se nalazi odostraga i pored traktora čime se osigurava minimalno gaženje usjeva prije branja. Kombajnom se upravlja pomoću kontrolera iz kabine. Kipanje se jednostavno provodi pritiskom na odgovarajuće tipke za podizanje i spuštanje spremnika. Jednako se uključuju pogonjeni elementi kombajna.
Za postavljanje kombajna u radni položaj potrebno je izvući rudo pomoću kontrolera u traktoru i ukopčati sigurnosni zatik. Suprotan postupak je za postavljanje u transportni položaj.
Parametri branja i podešavanje
Pri radu s kombajnom potrebno je uskladiti tri parametra: brzinu kretanja, brojeve okretaja motovila i pravilno postaviti visinu branja. Moguće je izvesti dodatak za spajanje na trozglobne poteznice kategoriju 1, 2 i 3.
Na kapacitet jasno utječe brzina kretanja traktora, a za postizanje optimalnih uvjeta i kvalitete branja kod branja kamilice preporučena je brzina kretanja traktora sa serijom KVH-2000 oko 3 km/h. Sa zahvatom od 2 m, teoretski se pri toj brzini pobere 0,6 ha/h odnosno 1,8 ha/3 h. S obzirom na okretanje na krajevima polja i potrebe kipanja u prikolicu realni je kapacitet za KVH-2000EH (s košem) 0,25 – 0,33 ha/h, a za KVH-2000EHT (s teleskopskim transporterom) 0,3 – 0,4 ha/h.
Podešavanje visine jedno je od ključnih postavki pri branju. Moguće je brati praktički od razine tla do oko 800 mm visine.
KVH serija priključuje se na trozglobnu poteznicu („hidraulik“) pomoću odgovarajućeg dodatka. Na taj način moguće je u radu iz traktorske kabine mijenjati visinu branja. Odabirom pravilnog raspona na trokutnom dodatku za priključenje, dodatno se utječe na podesivi raspon visina. Visina branja može se podesiti od razine tla u najnižoj do oko 720 mm – 820 mm u najvišoj poziciji (* – fusnotu na kraju ovog paragrafa), no konkretne izmjere ovise o konstrukciji traktora. Ukoliko se traži visoka kvaliteta branja, visinu je potrebno podesiti tako da se beru gornji dijelovi kamilice. Kosa postavljena nisko (80 – 150 mm) koristi se branja košnjom drugih usjeva (kopriva, sljez, itd.) ili završne košnje kamilice. Na neravnim, grbavim njivama ne preporuča se spuštati kosu ispod 150 mm visine, jer može doći do oštećenja kose.
* – na traktorima John Deere 5620 i Zetor 7341 s 2. kategorijom trozglobne poteznice
KVH-2000EH – prekretni koš
Tip 2000EH posjeduje koš efektivnog kapaciteta 2,7 m^3 što u slučaju kamilice predstavlja oko. Koš se napuni u otprilike jednom prolazu duljine. Tehnologija branja kod ovog tipa sastoji se u tome da se samo traktorom i beračem ulazi u polje, pa prilikom zahtijeva pražnjenje sastoji se u tome da omogućuje lakše branje.
KVH-2000EHT – teleskopski transporter
Tip 2000 EHT opremljen je teleskopskim transporterom. Za potrebe vožnje cestom, transporter je uvučen i okrenut straga tako da ne povećava širinu vožnje. Dolaskom na polje, on se izvlači i okreće u stranu. Uz dobru organizaciju rada, 2000 EHT postiže i do 30% veći učinak tj. i od 1,3 ha/3 h.. Povećana efikasnost posljedica je činjenice da se pored traktora s priključenim beračem vozi traktor s prikolicom te se branje i pretovar odvija istovremeno. Izrazito je važno svježe ubranu kamilicu brzo transportirati na sušenje ili barem pohraniti na kratko vrijeme u dobro ventilirani prostor.
Slijedeći proizvod iz ove linije: Cilindrični separator